Kam na dovolenku

Najlepšie miesta na šnorchlovanie a potápanie v Európe aj vo svete

Potápanie

Pod trblietavým povrchom morí a oceánov našej planéty sa skrýva zázračný svet, ktorý sa hemží pulzujúcim morským životom a podmanivými ekosystémami. Pre nadšencov šnorchlovania a potápania ponúkajú tieto podvodné ríše jedinečné zážitky. Od azúrových vôd európskeho pobrežia Stredozemného mora, až po odľahlé kúty zemegule, na dychtivých dobrodruhov čaká množstvo úchvatných destinácií.

Od krištáľovo čistých vôd Červeného mora až po kaleidoskopické koralové útesy Tichého oceánu, každá destinácia ponúka svoje jedinečné čaro a pôvab. Či už ste ostrieľaný potápač, ktorý hľadá adrenalínové stretnutia so žralokmi a rajami, alebo príležitostný šnorchlista, ktorý sa chce vznášať medzi farebnými rybami a koralovými záhradami, pre každého exituje destinácia, ktorá dokonale vyhovuje jeho preferenciám.

Objavte s nami zázraky ikonických potápačských lokalít, ako je austrálsky Veľký bariérový útes, vzdialené ostrovy Indonézie a nedotknuté vody Maldív. Vydáme sa na virtuálnu plavbu do niektorých z najúchvatnejších podmorských krajín, aké svet ponúka. Toto sú najlepšie miesta na šnorchlovanie a potápanie na svete.

1. Egypt, Červené more – koraly aj vraky lodí

Egypt

Egypt bol obdarený dvoma pobrežiami, Stredozemným a Červeným morom a ponúka skutočne nezabudnuteľné zážitky nad vodou aj pod vodou. Epickým výberom pre  šnorchlovanie je však Egyptská riviéra. Jej vody ponúkajú jedinečné možnosti pre potápačov aj šnorchlistov.

Sharm El Sheikh, ktorý sa nachádza na južnom cípe Sinajského polostrova, je korunným klenotom egyptských potápačských destinácií. Je známy svojou bezkonkurenčnou viditeľnosťou a prosperujúcimi morskými ekosystémami. Je ideálny pre začiatočníkov aj skúsených potápačov.

Dobrodruhovia tu môžu objaviť metropolu koralových útesov. Od majestátnych mant a pôvabných útesových žralokov až po hravé delfíny a žiarivé klauny, živé koraly pripravujú pôdu pre stretnutia s rôznymi morskými druhmi.

Objavte morský Národný park Ras Mohammed, ktorý ponúka ponúka výnimočné koralové útesy vrátane úchvatného Gordon útesu v tvare mušle, alebo zostúpte do hlbín k SS Thistlegorm, vraku z druhej svetovej vojny plného morského života, ktorý navyše ponúka aj jedinečný pohľad do minulosti.

Miesta na šnorchlovanie v zálive Hurghada Makadi Bay sú skvelé pre všetky úrovne schopností. Makadi Bay je jednou z najznámejších a najlepších lokalít na šnorchlovanie v Egypte. Hurghada neponúka šnorchlistom žiadne prudké hĺbky, takže plytšia voda umožňuje vidieť viac života na útese bez toho, aby ste sa museli potápať.

Teplota vody – pohybuje sa medzi 22 a 30 stupňami Celzia, čo môže ovplyvniť výber oblečenia do vody. Hoci Červené more je „ otvorené“ pre šnorchlistov, aj potápačov po celý rok, optimálne podmienky ponúka aprílmáj, alebo septembernovember.

Náš tip: Najlepšie hotely pre potápanie a šnorchlovanie v Egypte

2. Maledivy – raje, korytnačky aj kvalitné potápačské školy

Maldivy

Ak sa pýtate, kde je najkrajší  podmorský svet, Maldivy sú jednoznačne v TOP10. Reťaz 22 atolov a takmer 1 200 ostrovov v Indickom oceáne je jednou z geograficky najviac rozptýlených krajín na svete a pokiaľ ide o podmorský prieskum, nemožno ju poraziť.

V tomto ostrovnom raji môžete voľne objavovať nedotknuté lagúny obklopené farebnými koralovými útesmi. Šnorchlovanie okolo atolov umožňuje nadšencom morského života pozorovať stovky druhov útesových rýb (vrátane skalárov, murén, sasaniek, chňapalov a bodlokov), ako aj žralokov, korytnačiek, rají a mant v ohromujúcej podmorskej scenérii.

Z ostrovov je obývaných iba 200, pričom približne 160 z nich sú rezortné ostrovy, ktoré pozostávajú výlučne z luxusných rezortov. Zopár možností šnorchlovania, ktoré možno nájsť na obývaných ostrovoch, je chudobných, pretože ich pobrežia nie sú chránené a preto je na nich nezdravé morské dno a malé množstvo rýb. Z tohto dôvodu sa všeobecne predpokladá, že najlepšie šnorchlovanie na Maldivách ponúkajú rezortné ostrovy.

Ak sa ubytujete v Male alebo Hulhumale, nájdete v meste výber jednodňových výletov na neďaleké ostrovy, ktoré umožňujú šnorchlovanie na dvoch alebo troch miestach prístupných iba loďou.

Atol Male ponúka najväčší výber rezortných ostrovov. Všetky ostrovy majú možnosť šnorchlovania, no niektoré z nich vynikajú kvalitou morského dna a podmorského života. Baros, Vabbinfaru, Helengeli a Angsana, všetky štyri nachádzajúce sa na atole Severné Male, sú považované za najlepšie na šnorchlovanie kvôli svojim úžasným domácim útesom. Na atole South Male sa za skvelé možnosti považujú aj Bijadhoo a Embudu, kde je množstvo rají orlích.

Ak hľadáte letovisko ľahko dostupné z Male, potom by ste si mali vybrať Furanafushi, Dhonveli, Kuda Huraa, Kanifinolhu a Giraavaru. Všetky sú len 20 minút plavby loďou od hlavného mesta.

Teplota vody – vďaka tropickému podnebiu a vysokým teplotám po celý rok sa na Maldivách môžete potápať kedykoľvek. Teplota vody sa pohybuje od 26°C do 30°C. Obdobie od augusta do novembra je považované za najlepší čas roka na pozorovanie manty a žralokov veľrybích.

3. Bali – koraly a známy vrak vojnovej lode USS Liberty

Bali

Bali možno poznáte vďaka jeho skvostom na súši: nádherné pláže, malebné chrámy, „ručne vyrezávané“ ryžové terasy a rušný nočný život. Tie najkrajšie poklady však môžete nájsť pod vodou. Farebné ryby, koraly a vraky lodí čakajú na objavenie – a najjednoduchší spôsob, ako ich vidieť, je šnorchlovanie.

Ak si chcete oddýchnuť a nechať sa rozmaznávať, Nusa Dua je presne to, čo by vám lekár predpísal. S viac ako 20 rezortmi je to ideálne miesto, kde zabudnúť na všetky starosti. Okrem toho, potápanie a šnorchlovanie v Nusa Dua je tiež neuveriteľný zážitok. Začínate so šnorchlovaním? Žiaden problém. Je to ideálne miesto pre začiatočníkov a deti, vďaka pokojným vodám v jeho útesoch.

Pre skúsených potápačov je výlet na pláž Tulamben na vrchole zoznamu aktivít na Bali a to z dobrého dôvodu: pod hladinou sa tu skrýva americká loď z druhej svetovej vojny USS Liberty. Keďže je v 30 metrovej hĺbke, celý vrak lode je možné preskúmať len pri potápaní, no hornú časť lode vidíte aj pri šnorchlovaní.

Máte obavy z náhlych zmien počasia? Crystal Bay je to pravé miesto pre vás. Zátoka sa nachádza medzi Nusa Penida a Nusa Lembongan a ponúka pokojné vody po celý rok, vďaka čomu je ideálnou destináciou na šnorchlovanie aj potápanie.

Teplota vody – najteplejšie obdobie je od novembra do mája, keď väčšina miest na potápanie má teplotu medzi 26 a 28 °C. Chladnejšie obdobie je od júna do októbra, kedy na niektorých miestach na potápanie môžete zažiť aj teploty pod 20 °C.

4. Zanzibar, Atol Mnemba s dlhým koralovým útesom a 350 druhmi rýb

Zanzibar

Kam za šnorchlovaním? Na Zanzibar! Ostrov každoročne priťahuje tisíce návštevníkov vďaka úžasným plážam, letoviskám, kultúrnym a historickým zaujímavostiam. Je to však aj raj pre potápačov a šnorchlistov!

Ostrov Mnemba sa nachádza na severovýchodnom pobreží Zanzibaru (Unguja) pri plážovej dedine Matemwe. Ostrov je známy ako atol Mnemba. Toto miesto je stopercentne najideálnejšim miestom pre šnorchlistov.

Keďže je tu rybolov zakázaný, v porovnaní s inými miestami tu nájdete neuveriteľné množstvo rýb. Žijú tu hviezdice, bičonoše, perutýny, chňapaly, zelené korytnačky a niekedy môžete pozorovať aj delfíny, najmä skoro ráno. Tento súkromný ostrov je takmer taký krásny ako Bariérový útes v lokalite Kichwani Dive. Fascinujúce zážitky ponúka aj potápačská lokalita Stone Town.

Nungwi a Kendwa majú najobľúbenejšie školy šnorchlovania na severnej strane Zanzibaru. Kendwa je o niečo pokojnejšia, v Nungwi to skutočne žije. Východné pobrežie ostrova je chránené koralovými útesmi, vďaka ktorým je kúpanie bezpečné – žiadne žraloky, ani obrovské vlny.

Teplota vody – na Zanzibare sa môžete potápať po celý rok. Teplá voda Indického oceánu vytvára teplotu vody trvalo okolo 27 °C a viditeľnosť, ktorá často presahuje 30 m. Najlepší čas na šnorchlovanie je počas dlhého obdobia sucha: jún, júl, august, september, október. Tiež od konca decembra do začiatku marca.

Náš tip: TOP 10: Najlepšie hotely a rezorty na Zanzibare

5. Austrália, Veľký bariérový útes

Austrália

S dĺžkou viac ako 2300 km je najväčším ekosystémom koralových útesov na svete. Široká škála rýb a koralov na útesoch je ľahko dostupná pre šnorchlistov, ktorým sa naskytne bezkonkurenčná podmorská scenéria. Veľký bariérový útes ponúka jednoznačne najlepšie šnorchlovanie na svete.

Norman Reef (Normanský útes), na samom vonkajšom okraji Veľkej koralovej bariéry, je známy svojou čistou vodou, krásnymi a rozmanitými koralmi a koralovými kaňonmi. Jeho potápačské lokality sa môžu pochváliť obrovským množstvom rýb, od útesových žralokov po sasanky, sépie a koralové pstruhy, ako aj parrot ryby a skaláre. A určite uvidíte aj priateľského obrovského maorského vráskavca!

Saxon Reef je nepochybne domovom niektorých z najlepších lokalít na potápanie a šnorchlovanie na Veľkom bariérovom útese. Nachádza sa medzi útesmi Norman a Hastings a ponúka pokojné lagúny ideálne na šnorchlovanie, ako aj slávne koralové „hory“ Twin Peaks, kde hlbšie potápanie ponúka možnosť spozorovať druhy, ako sú útesové žraloky, trevally, veľké tresky a murény.

Teplota vody – teplota vody je stabilná, na úrovni 24-29°C počas celého roka. (Vzduch a voda sa vo všeobecnosti otepľujú, čím ďalej na sever idete.) Najlepší čas na návštevu Veľkej koralovej bariéry je od júna do októbra. Toto obdobie ponúka niekoľko kľúčových výhod. Zrážky sú nezvyčajné, čo znamená čistejšie vody a lepšie podmienky na potápanie.

6. Havaj, havajský ostrov Maui s pestrofarebným morským životom

Havaj

S takmer 2000 km koralového útesu lemujúceho Havajské ostrovy sú šnorchlovanie a potápanie dve z najobľúbenejších vodných aktivít na ostrove. Južné pobrežie Molokaʻi je domovom najdlhšieho bariérového útesu Hawaiʻi. 45 km dlhé svieže podmorské záhrady sa hemžia zelenými morskými korytnačkami, rajami škvrnitými a rôznymi tropickými rybami.

Šnorchlovanie a potápanie svetovej úrovne nájdete neďaleko pobrežia Maui v kráteri Molokini, kde krištáľovo čisté vody len podporujú výnimočnú rozmanitosť morského života.

Bielenie v posledných rokoch zabilo koraly, najmä druh Cauliflower, ale napriek tomu, najlepšie šnorchlovanie zo všetkých hlavných Havajských ostrovov je na Maui. Najlepšie miesta sú z ľahko dostupných pláží pozdĺž západného pobrežia ostrova. Tieto oblasti majú koralové útesy zdravé a sú domovom množstva tropických rýb. K dispozícii sú aj skvelé výlety loďou, vrátane výletov do už spomenutého obľúbeného krátera Molokini.

Teplota vody – potápanie na Havaji si môžete vychutnať po celý rok, s priemernou teplotou vody medzi 24-27 °C, ktorá dosahuje svoj vrchol v septembri. V zime sa uprednostňuje 3 mm neoprén, zatiaľ čo na leto postačí 1 mm .

7. Galapágy – pokiaľ chcete vidieť žraloky, či manty obrovské

Galapágy

Šnorchlovanie na Galapágoch vám otvorí dvere do sveta zázrakov podmorského života, ktorý je tu taký bohatý, že každý ponor je novým dobrodružstvom. Tučniakov sa môžete takmer dotknúť, hravé mrože krúžia okolo vás, zatiaľ čo morské korytnačky sa pôvabne kĺžu v modrom nekonečne.

Niektoré šnorchlovacie výlety sa konajú z pláže, pričom aj samotné pláže sú oslnivé, v odtieňoch bielej, vulkanickej čiernej alebo trblietavej zelenej. Alebo môžete skočiť do hlbokej vody z „pangy“, nafukovacieho člna, používanom na všetkých ostrovoch.

Rovnako ako suchozemské zvieratá na Galapágoch, ani vodné druhy sa ľudí neboja. Takže aj keď sa od vás očakáva, že si budete držať odstup od divokej zveri, zistíte, že sa dokážete priblížiť dostatočne blízko na to, aby ste zachytili úžasné zábery pod vodou, alebo si jednoducho popásli zrak na tvoroch, ktoré ste doteraz nevideli.

Punta Vicente Roca pri ostrove Isabela je jedným z najobľúbenejších miest na šnorchlovanie na Galapágoch vďaka bujneniu morských korytnačiek. Nie je nezvyčajné vidieť húf korytnačiek, vyhrievajúcich sa na slnku na vodnej hladine.

Obrovské manty možno vidieť vo vodách pri ostrovoch Wolf a Darwin a v kanáli medzi ostrovom Santiago a ostrovčekom Sombero Chino. Kedy ich vidieť? Najlepší čas na pozorovanie mánt je medzi decembrom a májom. Vtedy je voda teplejšia a viditeľnosť lepšia.

Vo vodách okolo Galapágskych ostrovov bolo zaznamenaných najmenej 33 druhov žralokov, vrátane nedávno objaveného Galapágskeho ghostshark. Jedným z najbežnejších druhov žralokov na ostrovoch je žralok galapágsky, ale tento druh sa vyskytuje aj v Tichom oceáne, Atlantiku a Indickom oceáne.

Teplota vody – potápači môžu očakávať teploty vody v rozmedzí od 12°C do 26°C Bežné sú termokliny. Pre zdolanie prudkých zmien teplôt sa potápačom odporúča priniesť vybavenie, ktoré je vhodné pre chladnejšie hĺbky.

8. Ostrov Fiji – krásne mäkké koraly či veľryby

Veľryba

S 333 ostrovmi a atolmi nie je žiadnym prekvapením, že niektoré z najúžasnejších scenérií Fidži možno nájsť pod povrchom. Na Fidži sa nachádzajú niektoré z najdlhších systémov bariérových útesov na svete, ktoré ponúkajú skutočne epické príležitosti na potápanie.

Pre tých, ktorí uprednostňujú niečo menej intenzívne – ekosystémy koralových útesov na Fidži sa hemžia exotickým morským životom, ktorý je ideálny na šnorchlovanie. Fidži je známe ako „svetové hlavné mesto mäkkých koralov“.

Za úžasným šnorchlovaním sa vydajte na plavbu na očarujúce ostrovy Mamanuca. Navyše s plytkými, pokojnými vodami sú tieto ostrovy ideálne pre začínajúcich potápačov, ktorí sa chcú prvýkrát nadýchnuť pod vodou. Bariérové útesy obklopujúce ostrovy sú domovom celého radu morských živočíchov vrátane delfínov, korytnačiek, žralokov a ďalších.

Veľryby sa na Fidžijských ostrovoch vyskytujú zvyčajne iba počas zimnej sezóny od júna do októbra, keď ich sezónna migrácia zavedie na sever, do teplejších vôd, kde rodia a pária sa. Možno ich stretnúť na otvorenom oceáne, ako aj v plytkých lagúnach a vo vnútri útesov.

Teplota vody – na Fidži panuje tropické podnebie s celoročnou potápačskou sezónou. Teplota vody sa pohybuje okolo 25°C v zime a 29°C v lete. Priemerná hĺbka ponorov je medzi 5 až 40 m s veľmi jasnou viditeľnosťou do 15 m až 40 m.

9. Omán, polostrov Musandam a záliv Six Senses Zighy Bay

Musandam

S viac ako 1600 km pobrežia pozdĺž Ománskeho zálivu a Arabského mora je Omán plný jedinečných a zatiaľ neobjavených miest na šnorchlovanie a potápanie. Aj keď pravdepodobne začnete šnorchlovaním z pobrežia okolo Muscatu, nemali by ste Omán opustiť bez toho, aby ste preskúmali niektoré nedotknuté ostrovy roztrúsené pozdĺž pobrežia, ako sú napríklad ostrovy Daymaniyat.

Ostrovy sú vzdialené približne 45 minút od pobrežia Muscatu motorovým člnom. Táto skupina deviatich malých ostrovov tvorí prvú morskú rezerváciu Ománu a ponúka potápačom a šnorchlistom možnosť objavovať farebné koralové útesy, húfy chňapalov, žralokov veľrýbích, sasanky, morské korytnačky a úžasné ukážky farebných útesových rýb – pod hladinou očakávajte obrovské množstvo morského života.

Polostrov Musandam ponúka 23 krásnych a jedinečných potápačských lokalít. Môžu sa pochváliť zdravými koralovými útesmi s neuveriteľnou biodiverzitou, ako aj 2 vrakmi. Útesy sa nachádzajú na svahovitom dne s hĺbkami od 3 m do 35 m a aj keď je možné vykonať niektoré ponory z brehu z odľahlej pláže, väčšina ponorov sa vykonáva z motorového člna alebo tradičnej dhow.

Six Senses Zighy Bay ponúka prvotriedne možnosti pre začiatočníkov aj expertov, ako aj exkurzie so sprievodcom do najlepších potápačských lokalít v tejto oblasti. Niektoré z nich sú na 45 až 60 minút severne od Zighy Bay motorovým člnom, okolo Limy, kde vody bohaté na planktón a zmes tvrdých a mäkkých koralov priťahujú neuveriteľnú rozmanitosť morského života.

Teplota vody – potápanie v Ománe je skvelé po celý rok! Počas letnej sezóny od júna do augusta sa teplota vody pohybuje medzi 28-30 stupňami Celzia. Je dosť teplo na to, aby ste sa potápali bez neoprénu. Teplota vody v zime, december-február, sa pohybuje medzi 21-24 stupňami Celzia. Odporúča sa celý neoprénový oblek s hrúbkou 5 mm.

Náš tip: Kam do Ománu – TOP destinácie a miesta

10. Palau, Blue Corner v Mikronézii pre absolútny pokoj a nedotknutosť prírody

Palau

Palau, vzdialený ostrov známy svojimi driftovými ponormi, množstvom žralokov a mánt, krásnymi stenami, farebnými útesovými rybami a ponormi do vrakov, aby sme vymenovali aspoň niektoré z potápačských atrakcií, patrí skutočne medzi najlepšie miesta pre potápanie na svete.

Liveboard potápanie v Blue Corner by malo byť na zozname želaní všetkých potápačov. Táto lokalita v Mikronézii je prírodným kútikom vytvoreným v mori, ktoré hraničí s hlbokým otvoreným oceánom a hovorí sa, že je to jedna z najlepších potápačských lokalít na svete.

Nachádza sa na juhozápadných útesoch ostrovov Palau a na severozápadnom konci ostrova Ngemelis asi 46 km od Kororu, takže dosiahnutie miesta na vašom Blue Corner liveaboarde bude trvať 50 až 70 minút. Viditeľnosť je veľmi závislá od prúdov, pričom výstupný prúd viditeľnosť znižuje. Pohybuje sa medzi 12 a 30 m.

Úroveň ponoru závisí od prúdov, ktoré sú schopné zmeniť sa v priebehu niekoľkých sekúnd. Blue Corner liveboard, s ktorým pôjdete, to bude vedieť najlepšie, ale keď sú prúdy nízke, môžu sa tu potápať aj neskúsení potápači. Hĺbka sa pohybuje od 8 m do 30 m.

Najobľúbenejšie miesta na šnorchlovanie v Palau sa nachádzajú na Rock Islands a sú dostupné iba loďou. Tieto vápencové ostrovčeky fantazijného tvaru, zapísané na Zoznam svetového dedičstva v roku 1992, sú pokryté džungľou a obklopené plytkými koralovými útesmi. Niekoľko miestnych touroperátorov ponúka denné alebo poldenné šnorchlovacie výlety na Rock Islands, hlavne z Kororu. Medzi najlepšie miesta na ostrovoch patrí Big Drop Off, Turtle Wall, Ulong Channel, ako aj Nikko Bay.

Teplota vody – V Palau sa dá potápať po celý rok, ale najlepší čas je v období sucha od októbra do mája. Teplota vody je zvyčajne teplá v rozsahu 27-30 °C a 3 mm neoprén bude stačiť na celý rok.