Dovolenka na Slovensku

Kam na dovolenku na Slovensku: tipy na 12 najkrajších miest

Vysoké Tatry

Slovensko je stále ešte pokladnicou, ktorá čaká na objavenie. Nie vždy si nájde cestu do itinerára každého cestovateľa, no tí, ktorí sa pustia do spoznávania tohto skrytého klenotu, sú odmenení očarujúcou krajinou, bohatou históriou a živou kultúrou, ktorá je jedinečne slovenská. Od vysokých tatranských štítov až po stredoveké uličky Bratislavy, krajina ponúka pestrú zmes prírodných krás a architektonických zázrakov.

Tých, ktorí túžia po dobrodružstve v nedotknutej prírode, alebo sa vrátiť v čase v zrúcaninách starobylých hradov, alebo sa len tak túlať po malebných mestečkách, Slovensko víta. Je to výzva ponoriť sa do krajiny, kde sa folklór prelína s realitou a kde každá zákruta odkrýva ďalší malebný výhľad.

V dnešnom článku vás vezmeme na výlet po najkrajších miestach Slovenska a ponúkneme tipy, kam na dovolenku na Slovensku.

1. Vysoké a Nízke Tatry

Vysoké Tatry

Majestátnosť Tatier odzrkadľuje samotnú podstatu drsnej krásy Slovenska. Či už Vysoké alebo Nízke, Tatry patria bez debaty medzi najkrajšie miesta na dovolenku na Slovensku.

Ich týčiace sa vrcholy a nedotknuté ľadovcové jazerá sú magnetom pre tých, ktorí hľadajú pokoj a dobrodružstvo. Kľukaté chodníky lákajú turistov do srdca krajiny, pričom každý z nich odhaľuje jedinečné zázraky, od kaskádových vodopádov až po skryté lúky. Každý krok v tejto hornatej ríši prežívate ako objavovanie niečoho úžasného. A keď krajinu ovládne zima, hory si oblečú svoj zasnežený plášť a premenia sa na hotspot pre lyžovanie a snowboarding.

Pozri tiež: Najlepšie hotely na horách

Ako jedna z hlavných brán Vysokých Tatier je mesto Poprad, ktoré má čarovné historické centrum plné farebných budov, ktoré pochádzajú prevažne z 18. a 19. storočia. Jeho rozprávkovú krásu si užijete najmä v zime, keď je pokryté snehom, so scenériou zasnežených Tatier v pozadí.

Náš tajný tip: Nízke Tatry – Vajskovská dolina a jej 9 m vysoký vodopád vo výške 1200 m.

2. Liptov a Liptovská Mara

Kriváň

Liptov toho naozaj má čo ponúknuť. Nie náhodou sa stáva najnavštevovanejším slovenským regiónom a bez nadsadenia môžeme vyhlásiť , že patrí medzi najlepšie miesta na dovolenku na Slovensku a navyše, v zime je rajom aj pre lyžiarov.

Kým termálna oblasť pri Bešeňovej a vodná nádrž Liptovská Mara (pre ktorú bolo zatopených jedenásť obcí) lákajú v lete najmä milovníkov vodných športov a kúpajúcich sa, centrum Liptova, Liptovský Mikuláš ponúka množstvo historických zaujímavostí. Tu bol napríklad v roku 1713 kruto popravený zbojnícky kapitán Juraj Jánošík, považovaný – trochu nesprávne na základe historických faktov – za slovenského Robina Hooda.

Čakajú tu na vás turistické a cyklistické chodníky. Múzeum liptovskej dediny vás prevedie históriou ľudovej architektúry Liptova a predstaví najvýznamnejšie kultúrne pamiatky z jedenástich zatopených obcí. V Demänovskej doline by ste nemali vynechať návštevu nádherných jaskýň. Krasová jaskyňa Demänovská jaskyňa slobody je najnavštevovanejšou jaskyňou Slovenska. Môžete v nej obdivovať nádherné stalaktitové útvary rôznych farieb, tajomný podzemný úsek rieky Demänovky a prekrásne jazierka. Len dva kilometre od nej sa nachádza jedna z prvých známych jaskýň na svete, Demänovská ľadová jaskyňa. Očaria vás jej nádherné ľadopády, ľadové stalagmity či stĺpové útvary.

Náš tip: Najlepšie hotely a ubytovanie na Liptove

3. Slovenský raj

Slovenský raj

Objavte krásy Slovenského raja – jednej z najmalebnejších oblastí Slovenska a regiónu Spiš. Tento jedinečný kúsok prírody si vyslúžil meno vďaka svojim vzácnym prírodným pokladom a krásam.

Národný park Slovenský raj, ako už názov napovedá, je rajom pre nadšencov prírody. Rozľahlé rokliny, svieže lúky, husté lesy, krasové náhorné planiny, skryté vodopády a svet jaskýň a priepastí ho radia medzi TOP tipy na dovolenku na Slovensku.

Prechádzka po nespočetných cestičkách je nezabudnuteľným zážitkom. Drevené rebríky a mostíky vedú návštevníkov úzkymi kaňonmi, odhaľujú vodopády a nedotknuté potoky v nečakaných zákrutách. Tieto chodníky sú dobrodružstvom, každá trasa ponúka svoju jedinečnú výzvu a krásu.

Park však nie je len o turistických chodníkoch. Dobšinská ľadová jaskyňa, ktorá je zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO je must-see – surrealistické ľadové útvary na pozadí jaskynných stien vás prenesú do iného sveta.

4. Trenčianske Teplice

Trenčianske Teplice

Podľa starej povesti, liečivé pramene, ktorými je kúpeľné mestečko Trenčianske Teplice známe, objavil chromý pastier pri hľadaní zatúlanej ovečky. Zázračne sa uzdravil po kúpeľoch v jazierku s horúcou vodou, na ktoré náhodou natrafil. Prvý oficiálny písomný záznam o prameňoch pochádza z roku 1247, odkedy, až do 19. storočia patrili majiteľom Trenčianskeho hradu.

Trenčianske Teplice patria k najstarším a najnavštevovanejším kúpeľom na Slovensku a sú centrom liečebnej rehabilitácie a fyziatrie. Symbolom Teplíc sa síce stalo dizajnové kúpalisko Zelená žaba, no kúpeľný park s lesoparkom a umelým jazerom, napriek všetkej modernosti, dokáže navodiť atmosféru starosvetských kúpeľov. Prechádzka po jeho cestičkách je pohladením pre dušu nielen kúpeľných hostí, ale aj bežných dovolenkárov a návštevníkov.

5. Podhájska

zdroj: booking.com

Podhájska, pôvodne malá dedinka na juhozápade Slovenska sa vďaka svojim termálnym prameňom stala najnavštevovanejšou kúpeľnou obcou na Slovensku vôbec. Jej vrty dosahujú hĺbku 1900 m a chrlia približne 80 °C horúcu vodu s obsahom jódu, ktorý ju sfarbuje do hneda a ktorej kvalita sa môže porovnať s vodou Mŕtveho mora.

Liečivé účinky vody ocenia pacienti s problémami pohybového ústrojenstva, dýchacích ciest, zažívacieho traktu, aj štítnej žľazy. Voda priaznivo vplýva pri doliečení zlomenín, uľaví bolestiam kĺbov aj bolestiam reumatického pôvodu. Lieči ekzémy a iné kožné ochorenia.

V areáli termálneho kúpaliska nájdete termálne bazény, letné kúpalisko a wellness centrum Aquamarin. Obec ponúka nespočetné možnosti ubytovania, či už v penziónoch, alebo v súkromí.

6. Južné Slovensko

Dunaj pri Štúrove

Na juhu Slovenska sa nachádza Podunajsko so svojou osobitou, rovinatou krajinou. Juhozápadná a južná hranica kraja sleduje slovensko-maďarskú hranicu pozdĺž toku Dunaja.

Cestovný ruch je odvetvie, ktoré sa na juhu Slovenska výrazne rozvíja. Sústreďuje sa predovšetkým v okolí miest s výskytom horúcich prameňov, kde sú kúpaliská otvorené celoročne (napr. Dunajská Streda, Veľký Meder, Štúrovo, Komárno a Patince). Ďalšími atrakciami sú plavby po Dunaji na dovolenkových lodiach a vodná turistika.

Na hrádzi Dunaja je vyznačená cyklotrasa z Bratislavy do Komárna. Je súčasťou medzinárodnej dunajskej cyklotrasy so začiatkom v Passau v Nemecku, ktorá vedie až do Budapešti v Maďarsku.

Vodné mlyny na Malom Dunaji spolu s neporušenými zákutiami lužného lesa sú zaujímavé nielen pre rybárov, ale aj návštevníkov, ktorí hľadajú pokoj a relax.

Južné Slovensko je bohaté na vinárstva. Juhoslovenská vinohradnícka oblasť je na nížine rozprestierajúcej sa v povodiach riek Dunaj a Hron v strednej nadmorskej výške 140 metrov nad morom. Oblasť zahŕňa 8 vinohradníckych oblastí (114 vinohradníckych obcí).

Najobľúbenejšie odrody pestované v tejto oblasti sú Rizling vlašský, Rizling rýnsky, Burgundské biele, Chardonnay, modré odrody Cabernet Sauvignon a Frankovka modrá, Veltlínske zelené, Silvánske zelené plus modrá odroda Svätovavrinecké sú doplnkové odrody, ktoré dopĺňajú škálu viniča pestovaného a spracovávaného v tomto regióne.

Aj jeseň potom so sebou prináša obdobie vinobrania, ochutnávky vín, vínne cesty a množstvo iných podujatí spojených s vínom.

7. Pohorie Malá Fatra

Malá Fatra

Ak máte radi turistiku a hľadáte dobrú alternatívu k Tatrám – Malá Fatra môže byť dobrá voľba. Je menej turistická a oveľa jednoduchšia na túry ako Tatry, ideálne miesto pre menej skúsených turistov.

Väčšina územia je pokrytá lesom, ale keď sa dostanete do horných častí pohoria výhľady sú naozaj nádherné. Najvyšším vrchom je Veľký Kriváň (1 709 metrov nad morom).

Najzaujímavejším turistickým chodníkom tejto oblasti sú však Jánošíkove diery, ktoré úžasne vytvaroval Diersky potok a tvoria ich Dolné diery, Nové diery a Horné diery. Diersky potok vás očarí aj svojimi vodopádmi, ktoré sú tvorené z viac ako dvadsiatich vodopádov.

Vrátna dolina je zaujímavá svojou strategickou polohou – je obklopená množstvom vrcholov – Boboty, Veľký Rozsutec, Stoh, Poludňový grúň, Chleb, Veľký Kriváň…, na ktoré môžu vystúpiť skúsení a na niektoré aj menej skúsení turisti.

8. Rajecké Teplice

zdroj: booking.com

Rajecké Teplice sú pôvabné malé kúpeľné mestečko zasadené do nádhernej krajiny Rajeckej doliny na severnom Slovensku. Tento skrytý klenot obklopený bujnými lesmi a malebným výhľadom na pohorie Súľov a Malá Fatra je známy svojimi liečivými termálnymi prameňmi, ktoré lákajú záujemcov o wellness z celého sveta.

Dominanta mesta, elegantné kúpele Spa Aphrodite, sú architektonicky pôsobivým komplexom, ktorý v sebe spája barokový a maurský štýl. Návštevníci sa môžu kúpať v termálnych bazénoch, vychutnať si nespočetné množstvo wellness a kozmetických procedúr, prejsť sa po krásne upravených záhradách, alebo preskúmať neďaleké turistické chodníky.

Či už hľadáte relax, alebo outdoorové dobrodružstvá, Rajecké Teplice ponúkajú pokojný únik z každodenného života, plný prírodných krás a liečivých vôd.

9. Piešťany

Piešťany

Piešťany, známe aj ako „Kráľovná kúpeľných miest“, sú jedným z najobľúbenejších kúpeľných miest na Slovensku, nachádzajúce sa asi 80 km severne od Bratislavy.

Centrom mesta je Kúpeľný ostrov s množstvom liečebných domov, kúpalísk, prírodných prameňov a fontán. Je to ideálne miesto na návštevu, ak si chcete trochu oddýchnuť a užiť si uvoľnenú atmosféru, akú nájdete len v kúpeľných mestách.

Pamiatky Piešťan môžete objavovať aj bez mapy, keďže sa nachádzajú takmer jedna za druhou na Winterovej ulici. Prechádzkou po tejto hlavnej historickej zóne sa určite nestratíte.

Neďaleko Piešťan na svahu Považského Inovca sa nachádza kuriózna krasová jaskyňa Čertova pec, ktorá je prírodnou pamiatkou. Vnútri jaskyne sa našli archeologické objavy z dôb dávnych osídlení primitívnych ľudí. Datovanie týchto osídlení je nepresné, pod primárnou paleolitickou vrstvou bolo odhalené ešte staršie osídlenie z interglaciálu a doby kamennej. Jaskyňa je voľne prístupná. Pre turistu nebude ťažké ju nájsť, keďže k nej vedie značkovaný chodník.

10. Bratislava

Čumil

Hlavné mesto Bratislava je zmesou moderného vibrovania a hlboko zakorenenej histórie. Bratislava sa svojou polohou na brehu Dunaja pýši malebnými výhľadmi, ktoré po stáročia inšpirovali básnikov a umelcov.

Bratislavský hrad, ikonický symbol mesta, ponúka za jasných dní úžasný výhľad nielen na mestskú zástavbu, ale aj na susedné Rakúsko a Maďarsko. Keď sa prepletáte ulicami starého mesta, každá ulička a námestie šepkajú príbehy z minulosti. Od očarujúceho Hlavného námestia až po gotický Dóm svätého Martina, nie je tu núdza o architektonické zázraky.

Nie je to však všetko o histórii. Moderná Bratislava je centrom kultúry a nočného života. Trendy kaviarne, rušné trhy a pulzujúce festivaly predstavujú súčasnú stránku mesta, vďaka čomu je jedným z najlepších miest na Slovensku, ktoré môžete navštíviť. V noci sa mesto rozžiari a odráža sa od Dunaja, čo je pohľad, ktorý definuje srdce a dušu tohto podmanivého malého hlavného mesta.

Náš tip: Najlepšie a najluxusnejšie hotely v Bratislave: TOP 12 podľa nás

11. Orava a Oravská priehrada

Oravský zámok

Oravský hrad sa týči na vysokej skale nad riekou Orava a je jednou z najpôsobivejších stredovekých pevností na Slovensku. Tento hrad so svojimi impozantnými vežami a robustnými múrmi obstál v skúške času. Aj vďaka nemu stojí región Oravy za návštevu.

Hrad bol od svojich začiatkov v 13. storočí majákom moci a vplyvu. Jeho história je plná príbehov o šľachticoch, kráľoch a inváziách. Zložité drevené rezbárske práce, zdobené tapisérie a dobre zachované artefakty prenesú návštevníkov späť do čias vznešenosti a noblesy.

Oravský hrad nie je len historická pamiatka; jeho panoramatické výhľady na okolitú krajinu sú skutočne úchvatné. Z najvyšších veží sa otvára výhľad na Oravu v celej svojej kráse. Akýkoľvek zoznam krásnych miest Slovenska by bol neúplný bez tohto architektonického zázraku. Orava nie je len hradom, ale aj symbolom bohatej a búrlivej minulosti Slovenska.

Obľúbeným centrom rekreácie tejto oblasti je Oravská priehrada. Svojou rozlohou 34,39 kilometrov štvorcových je najväčšou vodnou plochou na Slovensku.

Pre návštevníkov je atraktívna predovšetkým južná a západná časť priehrady, kde sú miesta vyhradené na kúpanie. Vyskúšať si tu môžete aj jachting, windsurfing, jazdu na vodných bicykloch a člnkovanie, alebo môžete absolvovať vyhliadkovú plavbu loďou okolo Slanického ostrova.

12. Belianske Tatry

Bachledka

Belianske Tatry sú považované za najkrajšiu časť Tatier vďaka bohatej a rozmanitej flóre, ktorú v iných častiach Tatier nenájdete. Typickým kvetom tejto oblasti je napríklad Plesnivec alpínsky.

Správa TANAPU v roku 1978 uzavrela pre turistov prístup na väčšinu tohto územia práve z dôvodu ochrany vzácnych druhov flóry a fauny národného parku. Pre turistov sú prístupné doliny Zadné Meďodoly, Predné Meďodoly, Dolina Siedmich prameňov a jednosmerný náučný chodník Monkovou dolinou, ktorý spája obec Ždiar so Širokým a Kopským sedlom.

V Ždiari, v Bachledovej doline, sa nachádza aj obľúbený a v lete plne vyťažený Chodník korunami stromov. Z 32 metrov vysokej veže ponúka výhľad na unikátnu scenériu Pienin a Zamaguria. Dĺžka chodníka je 1,8 km s 300 metrovým prevýšením. Pozdĺž prechádzky druhovo pestrým lesom, nájdete množstvo informácií o faune, flóre a živote miestnych lesov.

Medzi ďalšie atrakcie tejto oblasti patrí Belianska jaskyňa, Jezerské jazero, Bachledka Ski & Sun  aj novootvorená lanová dráha Spider Park.

Čítaj tiež: Najkrajšie mesta na Slovensku