Kam na dovolenku

More v Slovinsku: TOP letoviská kam k moru v Slovinsku

Slovinsko

S dĺžkou len 46,6 kilometra je slovinské pobrežie jedným z najkratších na svete. V Európe sú len dve krajiny, ktoré ho majú ešte kratšie (Bosna a Hercegovina a Monako). No aj napriek tomu je táto oblasť Slovinska považovaná za najrozmanitejší kút krajiny.

Spoznáte v ňom príbeh soli v romantickom mestečku Piran, vypočujete príbehy rybárov z Izoly, ktorí bohatstvo mora lovia do svojich sietí už po stáročia, užijete si nádherný čas medzi kultúrnymi a archeologickými skvostami Koperu, ktorý je od roku 2017 držiteľom statusu European Destination of Excellence a je tiež námorným oknom Slovinska do sveta. Nadýchnete sa vône mora a stredomorských evergreenov a zažijete blahodarnú klímu mesta Ankaran. Tí, ktorí hľadáte zábavu,  na svoje každodenné starosti zabudnete v pulzujúcej Portoroži.

A žiarivé, hlboko modré more v Slovinsku je jednoducho tým najlepším receptom na útek za relaxom. Je fascinujúcou pozvánkou s očarujúcimi mestami a nedotknutými plážami. A navyše, v  porovnaní s chorvátskymi, talianskymi a gréckymi plážami je slovinské pobrežie oveľa pokojnejšie.

Izola

Aké sú pláže v Slovinsku

Pobrežie Slovinska je skrytým rajom pre milovníkov pláží. Od malebných zátok v Koperi a Izole, cez široké zlaté pláže Portorož a Ankaran, po udržiavané betónové, kamienkové a nudistické pláže – to všetko Slovinsko ponúka. Je pravdou, že piesočnatých pláží je pomenej – väčšina pobrežných oblastí má kamienkové pláže, existujú však miesta s úsekmi piesku, ktoré sú ideálne pre relaxačný deň pri mori.

Jedným z týchto miest je Portorož, obľúbené prímorské letovisko, ktoré ponúka širokú piesočnatú pláž. Strunjan pri Pirane má tiež malú piesočnatú pláž obklopenú pôsobivými skalnými útvarmi. Ďalšou možnosťou je stredisko Ankaran.

Priemerná teplota vody na slovinskom Jadrane je v lete okolo 23 °C a jej teplota môže dosiahnuť aj príjemných 26°C.  Ba čo viac, podľa hodnotenia Európskej environmentálnej agentúry, pokiaľ ide o kvalitu pobrežných vôd,  rebríček vedie more v Slovinsku. Zaručene sa tu vykúpete v krištáľovo čistej vode, keďže všetky plážové rezorty získali najvyššie hodnotenie. Nasleduje Cyprus (99,1 percenta), Malta (98,9 percenta), Belgicko (97,6 percenta), Grécko (97,1 percenta) a Lotyšsko (97 percent).

Kde sa ubytovať pri mori v Slovinsku

Ak riešite dilemu, kam k moru do Slovinska, nechajte sa inšpirovať našimi tipmi.

1. Piran

Fotografia ubytovania z fotogalérie
zdroj: booking.com

Malebný Piran (v taliančine Pirano), jedno z najkrajších miest na pobreží Jadranského mora, leží na cípe úzkeho polostrova. Tam, kde je väčšina miest na pobreží Jadranského mora turisticky orientovaná a skôr bez duše, Piran si dokázal zachovať svoje historické kúzlo a zostať živou, autentickou komunitou. Jeho Staré mesto, ktoré patrí k najzachovalejším historickým mestám v Stredomorí, je klenotom benátskej gotickej architektúry. A aj keď na vrchole leta môže byť veľmi preplnené,  v pokojnejších obdobiach je ťažké okamžite sa nezamilovať do kúzelných kľukatých uličiek, západov slnka a reštaurácií s morskými plodmi.

Piran má 2 pláže priamo v centre – pláž Preseren je štrková pláž pod mestskými hradbami a pláž Tartini je betónová pláž priamo na Riviére. Obe sú ideálne na rýchle osvieženie sa, alebo ak ste radi obklopení množstvom ľudí a reštaurácií a obe sú hotspotmi miestnych.

2. Portorož

Fotografie z fotogalerie ubytování
zdroj: booking.com

Portorož je známy ako miesto pôžitku a radosti z morskej vody. Tento slovinský klenot však toho skrýva oveľa viac.

Mesto sa teší povesti kúpeľov už od 13. storočia, keď mnísi z kláštora svätého Vavrinca použili ako liek morskú a slanú vodu, ktorá sa stala základom aj pre neskoršie kúpeľné a wellness komplexy. Portorož a Piran sú totiž z oboch strán obklopené soľnými panvami. Vysoká hodnota slávnej soli umožnila v stredoveku aj vznik malebného Piranu. V dnešnom, kozmopolitnom Portoroži soľ tvorí veľkú časť ponuky wellness služieb, ktoré sú považované za jedny z najkomplexnejších v Európe.

Zatiaľ čo slovinská časť Jadranského mora je známa kamienkovými plážami, Portorož má jednu z mála piesočnatých pláží v regióne. Aj keď je na nej cez víkendy vďaka miestnym rodinám dosť rušno, cez týždeň je relax dokonalý. Na pláži je množstvo snack barov, ako aj škola surfovania. Je obklopená nádhernými prímorskými letoviskami a širokou škálou reštaurácií, obchodov a kaviarní so vzrušujúcimi stredomorskými jedlami z morských plodov a stimulujúcim talianskym magnetizmom.

Pláž Portorož je vhodná aj pre rodiny s deťmi. Pieskové dno mora uľahčuje vstup do vody, plavčíci bdejú nad bezpečnosťou a športové a zábavné zariadenia sú vynikajúce. Navyše tu veje Modrá vlajka.

3. Koper

Fotografia ubytovania z fotogalérie
zdroj: booking.com

Koper, v taliančine Capodistria (doslova znamená „šéf Istrie“), je najdôležitejším mestom regiónu. Je považované za jedno z najstarších slovinských miest s bohatou históriou siahajúcou až do strednej doby bronzovej.

Centrum mesta dýcha atmosférou kúzelného talianskeho mestečka. Koper sa ešte nestal na turistickým strediskom a v početných úzkych uličkách si zachováva všetku svoju autentickosť. Uličky mesta vedú k malým námestiam, kaviarňam a starým kostolom. Steny sú zvetrané a nie je všetko dokonale čisté, ale to je v poriadku. Aj v tom spočíva šarm Koper Capodistria.

Keďže Koper nie je ovplyvnený a tým ani deformovaný masovým turizmom, obchody sú zamerané na miestnych obyvateľov a nie na turistov. Mnohé z nich vám budú svojim zastaraným juhoslovanským nádychom pripadať staromódne. Ale aj keď sa vám môžu zdať neatraktívne, sú skutočne zaujímavé, pretože stelesňujú autentické Slovinsko.

Toto mesto z benátskej éry má hneď niekoľko kamienkových pláží, ako napríklad Mestno Kopalisce, vedľa prístavu na Kopalisku Nábreží. Alebo sa môžete vydať v blízkosti hraníc s Talianskom na pláž Debeli Rtic s modrou vlajkou, ktorá sa nachádza v stredomorskom parku s rastlinami a stromami z rôznych oblastí. Pláž nie je príliš veľká, ale je vynikajúca.

4. Izola

Fotografia ubytovania z fotogalérie
zdroj: booking.com

Ako už názov napovedá, Izola (v taliančine Isola) bola v minulosti maličký ostrov. Počas francúzskej okupácie na začiatku 19. storočia boli jej mestské hradby zbúrané a použité na vyplnenie úzkeho kanála oddeľujúceho ostrov od pevniny. Hoci nie je taká pekná ako Piran, ani taká veľká ako Koper; Izola stojí za návštevu. Prejdite sa po jej príjemnej promenáde, doprajte si pohár aperolu, vychutnajte kornútok zmrzliny a sledujte, ako svet prechádza okolo vás.

Izola však nie je len pekným príkladom roztomilého malého istrijského mestečka, ale je aj domovom najkrajších pláží v Slovinsku.

Pláž Svetilnik je nepochybne jednou z najlepších pláží v Slovinsku a ideálnym miestom pre nezabudnuteľnú dovolenku. Fantastická zmes betónových, kamenných a kamienkových pláží v tejto zátoke, ponúka návštevníkom tie najlepšie podmienky na kúpanie a opaľovanie. Pláž sa navyše nachádza priamo v centre Izoly, len pár krokov od historického starého mesta a malebného rybárskeho prístavu. Ideálne, ak chcete spojiť prehliadku mesta so slnkom, plážou a morom.

Okrem betónových plôch na opaľovanie tu nájdete aj množstvo zelených plôch a bezplatné drevené lehátka na opaľovanie. Slnečníky a ležadlá si môžete prenajať za poplatok, k dispozícii je detské ihrisko a niekoľko kaviarní a reštaurácií.

5. Mesačný záliv pri mestečku Strunjan

Fotografia ubytovania z fotogalérie
zdroj: booking.com

Je to jedno z najvyhľadávanejších miest v súvislosti so slovinskými plážovými dovolenkami. Čo je však zvláštne, toto miesto nie je preplnené! Pláž Moon bay je kamienková pláž nachádzajúca sa v prírodnej rezervácii Strunjan, medzi mestami Izola a Strunjan, a dostanete sa k nej iba pešo.

Máte dve možnosti – zaparkujte pri pláži Belveder a potom sa vydáte na juh pešo po skalách, až kým neprídete na pláž. Druhá možnosť je zaparkovať v kempe Belveder (nad plážou Belveder) a prejsť sa lesom dole na Biley útes.

Aj keď mesto Strunjan samo o sebe nie je veľmi výnimočné, je skvelé pre jednodňový výlet, alebo ak dávate prednosť ubytovaniu v tichu a úžasnej prírode okolo vás. Oboje nájdete v prírodnej rezervácii Strunjan, chránenej krajine spájajúcej Strunjan a Izolu, s úžasnými výhľadmi na Biely útes, Mesačný záliv a mestá Piran a Izola. Cez park vedie cesta spájajúca obe mestá a vďaka tieňu nízkych stromov je táto prechádzka perfektnou poldennou aktivitou.

6. Ankaran

Fotografia ubytovania z fotogalérie
zdroj: booking.com

Ankaranský polostrov je spolu s mestečkom Ankaran jednou z najdôležitejších turistických destinácií na slovinskom pobreží. Zatiaľ čo severná časť hraničí s Talianskom a obcou Koper, more obklopuje južnú časť Ankaranského polostrova. Mesto Ankaran, najväčšia obývaná oblasť a administratívne centrum polostrova, sa nachádza hneď pri pobreží a obklopujú ho roztrúsené dedinky.

Polostrov s výhľadom na Stredozemné more, prírodné zátoky, olivové háje a vinice láka návštevníkov už po stáročia. Sláva tunajšej klímy s blahodarným vplyvom na zdravie prispela k rozvoju zdravotného turizmu.

Máte tu všetko na dosah ruky. Riedko osídlený polostrov uprostred Terstského zálivu ponúka malebný výhľad na východnú časť s priľahlými slovinskými pobrežnými mestami Koper a Izola. Na západe sa talianske pobrežie stráca pri Grado pod štítmi Apeninských Álp. Aj hlavné mesto Slovinska Ľubľana je vzdialené len hodinu cesty.

Vďaka miernemu stredomorskému podnebiu a mimoriadne miernym zimám je destinácia atraktívna pre peších turistov aj cyklistov počas celého roka.
V lete vítajú návštevníkov pláže Valdoltra, Študent, Debeli rtič a zátoka svätého Bartolomeja s plážovými barmi a tichými zelenými zákutiami.

Pobyt v meste je zaujímavý aj množstvom podujatí, od koncertov až po kulinárske podujatia, kde domáci výrobcovia ponúkajú svoje delikatesy.

Náš tip: 15 destinácií kam na dovolenku do Chorvátska k moru?